Zmiany: 30.07.2024
Wiadomości to strona startowa dla użytkowników, zawierająca najnowsze informacje. Na tej stronie Serwis techniczny znajdziesz porady "jak to zrobić ?" i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
® Znak towarowy
płatnik, nazwa programu kadrowo płacowego
autorstwa P.T.H. Promax, jest prawnie zastrzeżony.
(prawo ochronne na znak towarowy udzielone przez Urząd Patentowy RP
na rzecz P.T.H. Promax Wrocław - Polska)
Dla użytkowników
Lipiec 2024
Szczegóły w działach:
Wiadomości i Aktualizacje
Serwis dotyczy głównie problemów technicznych.
Problemy merytoryczne wyjaśnia szczegółowa
dokumentacja programu. Pozycje dopisane ostatnio lub aktualizowane
oznaczono jako (N) nowe.
Nazwy programów i technologii wymieniane
w notatkach są zastrzeżonymi znakami towarowymi ich producentów.
Nazwy: "Windows, WordPad, Word, Internet Explorer, Access"
identyfikują produkty i technologie firmy Microsoft.
( dotyczy tylko programu w wersji "D" - dla baz desktop )
Aby system pomocy działał poprawnie musi być aktywna przeglądarka Microsoft Internet Explorer koniecznie PL. To musi być właśnie poczciwy Internet Explorer (często wyłączany jako niepotrzebny) , bo jego składniki stanowią bazę komponentu mini przeglądarki wbudowanej w program.
Przyczyn może być kilka np.: uszkodzony system, stary sterownik drukarki, a w przypadku dokumentów PIT lub przelewów za mała pamięć drukarki nie mieszcząca rysunków. Jeśli dawniej wydruki były prawidłowe, prawdopodobnie wystarczy usunąć i jeszcze raz zainstalować sterownik drukarki. Zawsze lepsze są sterowniki dostarczone z drukarką (jeśli są nowsze) od starszych sterowników Windows. Zaleca się pobranie najnowszego sterownika ze strony internetowej producenta drukarki.
Jeśli powyższe zabiegi nie pomogą, można dokonać reinstalacji systemu Windows, najlepiej przez przywrócenie z kopii lub odświeżenie z zachowaniem wpisów rejestru.
Problem może dotyczyć przestarzałych sterowników starych drukarek laserowych powodujących losowe "zjadanie" ostatnich znaków w wierszu. Program drukuje wszystkie kwoty prawidłowo z 2 cyframi po przecinku, a losowe ucinanie ostatniego znaku powstaje poza programem (wystąpi też w systemowym edytorze WordPad). Należy pobrać nowy sterownik drukarki ze strony internetowej producenta drukarki. Jeśli nie można szybko wymienić sterownika, to w ostateczności można ustawić specjalną opcję korygującą (menu: Ustawienia programu - zakładka Defekty). Jest to jednak środek doraźny.
Dotyczy pracy w rozdzielczości ekranu większej od typowych dla prac "biurowych" - gdy liczba "pixeli" (kropek) w pionie jest większa od 800-900. Program płacowo kadrowy Płatnik zaprojektowano dla typowych (niższych) rozdzielczości biurowych. Praca w większych rozdzielczościach, w przypadku naszego programu nic nie daje (poza bólem oczu). Można zmienić rozdzielczość ekranu na mniejszą odpowiednią do prac biurowych. W zależności od proporcji wymiarów ekranu dostępne będą różne rozdzielczości. Należy wybrać tę, która w pionie oferuje nie więcej niż 800-900 "pixeli".
Prawdopodobnie powodem jest ustawienie tzw. skalowalnej czcionki. W Windows można ustawić tzw. czcionkę skalowaną (np. o 125%) co może dać fatalne, karykaturalne efekty w programach biurowych. Czcionki mają wygląd inny od zamierzonego, obrazki (ikonki) pozostają za małe a wielkości elementów mogą być inne niż zaplanowano. Nasz program przy starcie ostrzega o włączeniu tego trybu.
Należy ustawić w systemie tryb niższej rozdzielczości i małą standardową czcionkę (100%). Do takich właśnie ustawień zaprojektowano program.
Problem może wystąpić po uszkodzeniu systemu (który dostarcza biblioteki dla edytora tekstu formatowanego RTF). Wbudowany w program kadry płace edytor tekstu formatowanego RTF może w takim przypadku powodować następujące problemy:
Należy przywrócić pierwotny stan systemu. W przypadku braku zawijania wierszy, do czasu naprawy można spróbować ustawić w menu Dostosuj - Ustawienia programu - karta Defekty pole Steruj dopasowaniem treści edytora RTF do papieru wg starej specyfikacji. Jeśli to nie pomoże, można w menu Format edytora ustawić Zawijanie wierszy.
dotyczy tylko wersji "D" programu kadry płace (patrz: wersje i jak je odczytać)
BDE to skrót nazwy bibliotek (Borland Database Engine) firmy Borland tworzących "silnik" baz danych dla uniwersalnego programu płacowo kadrowego (niektóre programy innych firm także korzystają z tego silnika).
Instalator tego silnika znajdziemy w pakiecie instalacyjnym lub w pakietach aktualizacji dostarczanych przez P.T.H. Promax (plik InstalujBDE.exe w katalogu Aktualizacja baz danych). Można go też pobrać oddzielnie wg instrukcji uzyskanej z menu programu: Pomoc - Pobierz ważne informacje.
Do zarządzania silnikiem służy program bdeadmin.exe instalowany w katalogu: C:\Program Files\Common Files\Borland Shared\BDE (system 32bit) lub w C:\Program Files (x86)\Common Files\Borland Shared\BDE (system 64bit). BDE administrator musi być uruchamiany poleceniem Uruchom jako administrator i jeśli nie zostanie tak uruchomiony, to nie wykona zadania.
Gdy komunikat błędu dla kadr lub list jest w języku angielskim i zawiera 4 znakowy symbol to prawdopodobnie nie zainstalowano, zainstalowano źle lub nie zaktualizowano albo utracono część składników BDE. Instalację BDE opisano w pliku InstalujBDE.rtf zawartym w pakiecie instalacyjnym programu.
Jeśli błędy dotyczą dowolnych okien prawdopodobnie przyczyną jest brak w systemie zainstalowanej drukarki, a silnik baz danych BDE domaga się zainstalowanej drukarki. Należy zainstalować jakąś drukarkę nawet jeśli nie posiadamy jej. Wystarczy zainstalować sam sterownik dla dowolnej drukarki.
Znaki separatorów w liczbach i datach pochodzą z ustawień regionalnych Windows i ustawień BDE. Nasz program kadry płace jest w zasadzie niezależny od ustawień zewnętrznych i opisany błąd nie powinien się zdarzyć. Jeśli jednak wystąpi należy w ustawieniach regionalnych Windows ustawić jako separator daty kropkę, jako separator dziesiętny przecinek, a jako separator tysięcy kropkę. Te same parametry należy ustawić przy pomocy BDE administratora.
To nie jest błąd lecz objaw poprawnej pracy programu, który nie dopuszcza do jednoczesnej modyfikacji tego samego rekordu z dwóch stanowisk. Szczegóły opisano na początku dokumentacji programu oraz w pliku InstalujBDE.rtf zawartym w pakiecie instalacyjnym programu.
To jest możliwe na niektórych planszach gdy rekordy są blokowane w tzw. sposób "optymistyczny". Mimo, że nie jest to błędem, nie należy doprowadzać do sytuacji gdy 2 osoby edytują ten sam rekord (osoba lub wypłata). Wynik takiej edycji może być nieoczekiwany lub losowy.
To nie jest błąd. Ten element został tak zaprojektowany przez firmę Embarcadero, która jest autorem komponentów pakietu DELPHI, za pomocą którego stworzono program płacowo kadrowy.
Archiwizacja jako funkcja wbudowana w program miała znaczenie dawniej w epoce dyskietek. Aktualnie funkcja ta nie występuje w programie. Aby zarchiwizować uniwersalny program płacowo kadrowy z danymi należy po prostu skopiować cały katalog programu na przenośną pamięć USB: kartę pamięci, pendrive lub dysk (i do nazwy kopii dopisać na końcu datę). Odtwarzanie z kopii jest równie łatwe i polega na skopiowaniu całej zawartości z pamięci USB na dysk. Prostota procesu archiwizacji to jedna z zalet naszego programu płacowo kadrowego, który został opracowany pod tym kątem.
Jeśli ten proces wydaje się komuś zbyt trudny, to może także skorzystać ze specjalnego narzędzia do archiwizacji. Narzędzie to można znaleźć w pakiecie instalacyjnym lub w pakiecie aktualizacyjnym w katalogu Dodatki.
Uniwersalny program płacowo kadrowy zawiera także w menu Narzędzia - reanimacja danych funkcje tworzenia kopii selektywnych (zależnie od wersji) kadr lub całej bazy. Umożliwia to częste tworzenie osobnych kopii najbardziej wrażliwych elementów programu.
Nie należy instalować programu od podstaw. Nasz program kadry i płace przechowuje wiele spersonalizowanych ustawień i dokumentów, które zostałyby utracone. Zamiast tego należy:
Jeśli przenosimy jeden z programów klienckich w instalacji sieciowej należy dodatkowo poprzez menu Dostosuj - Ustawienia programu otworzyć planszę ustawień i na karcie Sieć wstawić odpowiednią ścieżkę do folderu płacowego komputera serwera. Powyższe czynności są obszernie opisane w dokumentacji.
Nie należy instalować programu od podstaw. Uniwersalny program kadry płace przechowuje wiele spersonalizowanych ustawień i dokumentów, które zostałyby utracone. Zamiast tego należy:
Na serwerze dedykowanym musi rezydować pełna wersja programu włącznie z plikiem wykonawczym (mimo że nie jest uruchamiany). To samo dotyczy stanowiska klienckiego. Warunek ten jest sprawdzany podczas kolejnych aktualizacji.
Operacja wymaga trzech etapów, ponieważ nie można jednocześnie otworzyć 2 firm. Jest wykonywana przy użyciu specjalnego schowka przewidzianego dla operacji na grupach osób.
Przed operacją wybieramy filtrem grupę osób, które będą przenoszone lub nie używamy filtra jeśli przenosimy kolejne osoby. Następnie ustawiamy się na pierwszej osobie z przenoszonej grupy.
Na koniec powracamy do firmy źródłowej i eksportujemy kolejną grupę. Po wyeksportowaniu kompletu osób, można je usunąć z tej firmy - funkcja Osoba - Usuń grupę osób, albo przesunąć do archiwum - funkcje Osoba - Kopiuj grupę osób do schowka, oraz Wklej grupę osób ze schowka .
dotyczy tylko wersji "D"
programu płacowo kadrowego (patrz:
wersje i jak je odczytać)
Czasem mogą się pojawić "dziwne" błędy integralności (spójności) danych np. "osoba z listy płac nie figuruje w kadrach". Jest to wynik zakłócenia relacji pomiędzy tabelami: Kadrową i listy płac.
Dane z kadr stanowią "klucze" do innych tabel i tworzone pary kluczy muszą być zgodne, o co dba program. Czasem o zgodność musi zadbać użytkownik np. przy zmianie nazwiska na listach płac. Gdy spójność będzie naruszona, pojawią się błędy takie jak przytoczony na wstępie.
Utrzymanie integralności wspiera specjalny kreator wywoływany z menu kadrowego Osoba, który pozwala uniknąć błędów spójności lub naprawić je. Kreator potrafi np. selektywnie zmienić nazwisko osoby lub wyszukać i usunąć z tabel dane pozostałe po grupie usuniętej z kadr (szczegółowy opis funkcji w dokumentacji). W przypadku błędów spójności należy użyć tego kreatora. Można go też uruchamiać co pewien okres profilaktycznie.
Objaśnimy to na przykładzie 2 list. Dla większej liczby postępujemy analogicznie. Aby rozbić listę należy:
Utworzyć nową pustą listę płac. Z listy rozbijanej, wykonać funkcję Osoba - Kopiuj grupę osób do schowka (grupę wybraną przedtem filtrem). Otworzyć pustą listę i za pomocą funkcji Osoba - Wklej grupę osób ze schowka wstawić do niej osoby ze schowka. Powrócić do rozbijanej listy i za pomocą funkcji Osoba - usuń grupę osób usunąć osoby uprzednio eksportowane.
Przy pomocy funkcji działających na grupach osób można analogicznie scalić 2 listy w jedną oraz wykonać operację rozbicia lub scalania dla większej liczby list.
Typowe zadanie: należy drukować wybrane dane płacowe tylko osób, które spełniają pewne warunki dotyczące danych kadrowych. Tego typu zadania realizuje wbudowany filtr warunków płacowo – kadrowych. Można w nim formułować warunki jednocześnie dla list płac (lub zestawień list) i kadr. Co więcej zestawy warunków można zapisywać pod własnymi nazwami i w razie potrzeby ponownego użycia szybko wczytać z listy gotowych filtrów. Sposób korzystania z filtra i zadawania warunków filtracji opisano w pomocy ekranowej programu.
Czasem mogą wystąpić problemy z drukowaniem obrazków PIT i przelewów np. długi okres oczekiwania na wydruk albo nie można wydrukować obrazka. Dotyczyć to może starych drukarek laserowych. Przy drukowaniu obrazów, efekty zależą od ustawień sterownika drukarki i jej możliwości. Większość problemów zwykle można rozwiązać przy pomocy ustawień w sterowniku drukarki.
Po otwarciu sterownika należy odszukać okienka ustawień rozdzielczości i jakości grafik. Drukarki posiadają rozdzielczość 600 punktów na cal i więcej, co zapewnia dobrą jakość, ale zwiększa czas druku i zużycie pamięci drukarki. Można tę rozdzielczość zredukować do 300 punktów na cal co zmniejszy zużycie pamięci i przyspieszy wydruk. Należy również wypróbować różne ustawienia jakości grafik.
Na planszy drukowania dokumentów PIT jest możliwość wyboru
jakości rysunku. W przypadku problemów z wydrukiem rysunków należy
wybrać jakość
gorszą.
W momencie wykonywania przelewu (jeśli przedtem nie wybrano rodzaju przelewu) wybierany jest automatycznie domyślny rodzaj przelewu. Czasem użytkownicy nie wiedzą nawet, że można wybrać rodzaj przelewu. Mimo że operacja wyboru wydaje się oczywista, przypominamy, że zarówno w przypadku bazy przelewów jak i na blankiecie przelewów można wybrać rodzaj przelewu (ikonka z "żółtym kołem zębatym" - Parametry.....). Oferowane są różne rodzaje nadruków, rysowanie blankietu oraz eksport przelewów do kilku znanych programów bankowych.
Można drukować przelewy poprzez nadruk na specjalnych formularzach w arkuszach przeznaczonych dla drukarek. Jednak niektóre arkusze zaprojektowano źle i np. cztery odcinki przelewu z trudem mieszczą się na arkuszu A-4 bez marginesów. Tymczasem drukarki mają tzw. "marginesy fizyczne", na których nie mogą drukować. W starych drukarkach te marginesy są tak duże, że stanowią źródło problemów.
Problem 1 - przy nadruku w "orientacji poziomej", w której prawy margines fizyczny arkusza staje się górnym marginesem nadruku nie można nadrukować pierwszej "wysoko" położonej rubryki. Można to ominąć w drukarkach z ruchomym rozstawem pojemnika papieru, lekko przesuwając "łapki" pojemnika, co sztucznie zwiększy margines. Zawsze też można przyciąć lewy margines arkusza A-4, który w nadruku jest marginesem dolnym pod odcinkami (tam gdzie jest miejsce na stemple). Umożliwi to przesunięcie arkusza nadruku niżej i nadruk pierwszej rubryki relatywnie wyżej.
Problem 2 - Jeśli zechcemy wypełniać przelew z "każdą literą w osobnej kratce" ostatnie skrajne prawe litery prawych odcinków na arkuszu nie zostaną wydrukowane na starych drukarkach, bo przy nadruku w "orientacji poziomej" litery te są położone najniżej na arkuszu A-4, a stare drukarki mają duży dolny margines. Tego problemu nie można rozwiązać inaczej jak zakupując nowszą drukarkę.
W czasie eksportu danych do programu ZUS stosowana jest złożona klasyfikacja danych na raport ZUS RCA lub ZUS RZA. Jeśli dane są prawidłowe nie ma kłopotu z tą klasyfikacją. Jeśli jednak przez pomyłkę nie wpisano niektórych danych to rozróżnienie celu eksportu może być kłopotliwe. Dlatego też w pierwszej części dokumentacji programu opisano szczegółowo sposób klasyfikacji danych na raporty we wszystkich możliwych sytuacjach. Należy przeczytać ten fragment dokumentacji.
Jeśli nie posiadasz programu kadrowo płacowego, to polecamy nasz uniwersalny, funkcjonalny i tani program płacowo kadrowy Płatnik ®, który obsługuje płace, kadry ZUS, podatki (Urząd skarbowy - PIT).
Poznaj jego zalety, dowiedz się jak sprawnie obsłuży Twoje kadry i płace, wyeksportuje dane do programu ZUS i programów bankowych, stworzy dokumenty PIT, a także a także zaoferuje więcej, wspomagając wszystkie działania firmy jako płatnika.
Do pobrania darmowa wersja demo oraz inne materiały. Zobacz też nasze pozostałe programy biurowe.